31 sierpnia

Miłość nigdy nie myśli złego; świat przeciwnie - zawsze ma na myśli zło; gdy nie może oskarżyć naszych czynności, potępia przynajmniej nasze zamiary. I tak, czy owce będą rogate czy bezrogie, białe czy szare, wilk zawsze będzie dla nich wilkiem i gdy tylko będzie mógł, zaraz je podusi. Cokolwiek będziemy robić, świat zawsze będzie nam przyganiać.

30 sierpnia

Prawdziwa i żywa pobożność nie może płynąć z niczego innego jak tylko z miłości Boga. A nawet nie jest ona niczym innym jak tylko prawdziwą miłością Boga i to miłością Boga nie lada jaką.

29 sierpnia

Zwróć uwagę, że wyboru między Niebem a piekłem musisz dokonać w tym życiu, a co wybierzesz, to będziesz miał na wieki. Bóg, szanując twą wolność, da ci to, co sam wybierzesz - to jest, albo piekło mocą Swojej nieskończonej sprawiedliwości albo Niebo mocą Swojego nieskończonego miłosierdzia. A jednak niewypowiedzianym pragnieniem pragnie On, żebyś wybrał Niebo. I Anioł Stróż, ile może, nagli cię ki temu, przynosząc od Boga tysiączne łaski i tysiączne pomoce dźwigające w Niebo.

28 sierpnia

Trzeba wszelkim sposobem starać się o wykonania naszych dobrych postanowień i szukać wszelkich ku temu sposobności, czy małych czy wielkich.

27 sierpnia

Sprzeciwiaj się energicznie skłonności do smutku i chociażby ci się zdawało, że wszystko, co wtedy robisz dobrego, dzieje się zimno, posępnie i słabo, nie przestawaj tego robić. Bo szatan, który chce nas smutkiem zniechęcić do dobrych uczynków, widząc, że ich nie zaniedbujemy i wiedząc, że czynione z oporem więcej nam przynoszą, przestaje nas smucić.

26 sierpnia

Gdziekolwiek jesteśmy, wszędzie możemy i powinniśmy troskliwie się starać o życie doskonałe.

25 sierpnia

Jesteśmy jeszcze drobnymi pszczółkami w ulu pobożności i nie możemy tymczasem wznieść się do szczytu zamierzonej doskonałości chrześcijańskiej; ale w miarę jak nasze dobre pożądania i postanowienia będą rosły, rozwiną się nam potrzebne do pobożności skrzydła. Miejmy więc nadzieję, że i staniemy się duchowymi pszczołami i rozwiniemy nasz lot.

24 sierpnia

Upadki duchowe mają to do siebie, że strącają nas o wiele niżej, aniżeliśmy byli, zanim się wznieśliśmy na wyżyny pobożności.

23 sierpnia

Mleko duchowe, to jest łaska Boskiego Oblubieńca, jest dla duszy lepsza niż najdroższe wino rozkoszy ziemskich. Kto zakosztował tego mleka, wszystkie inne pociechy ma za żółć i piołun. A jak ci, co trzymając w ustach scytyjskie ziele, doznają stąd takiej słodyczy, że nie odczuwają głodu ani pragnienia, tak ci, którym Bóg udzielił tej manny Niebieskiej - to jest wewnętrznych pociech słodyczy - nie mogą już ani pragnąć, ani łaknąć pociech światowych, w nich smakować i w nich znajdować upodobanie.

22 sierpnia

Sprawy nasze są jak róże: podobnie jak róże, które jako świeże mają więcej wdzięku, natomiast jako suche mają więcej i mocy, i woni - tak i nasze sprawy, spełnianie w rozczuleniu serca są wprawdzie milsze nam, szukającym własnego upodobania, jednak spełniane w czasie oschłości i opustoszenia, mają więcej woni i mocy przed Bogiem.

21 sierpnia

Rozważaj przedwieczną miłość Boga względem ciebie. Od kiedy zaczął cię tak kochać? Odkąd zaczął być Bogiem. A kiedy zaczął być Bogiem? Nigdy. Bo zawsze był bez początku i zawsze będzie bez końca, bo zawsze jest. Tak więc kocha cię bez początku, to jest odwiecznie; odwiecznie więc przygotował ci łaski i dary, które uczynił.

20 sierpnia

Bóg nie chce, by nasze serce mogło znaleźć jakieś miejsce, na którym by spoczęło, a to dlatego, by jak gołębica do Arki, wróciło do Boga, od którego wyszło.

19 sierpnia

Potrzebujesz bardzo często powtarzać i odnawiać dobre postanowienia służenia Bogu, a to z obawy, ażebyś zaniedbując się w tym, nie spadła do twego pierwotnego stanu czy też raczej w stan o wiele gorszy.

18 sierpnia

Serce nasze, pochylając się ku stworzeniom, spieszy ku nim w nadziei, że zdołają one zaspokoić jego pragnienia. Ale gdy tylko zetknie się z nimi, doświadcza tego, że się pomyliło, i że nic nie może go zaspokoić.

17 sierpnia

Patrz w Niebo, żebyś Nieba dla ziemi nie tracił. Patrz w piekło, żebyś w piekło w zamian za przelotne chwile nie wpadł. Patrz w Chrystusa i nie zapieraj się Go dla świata.

16 sierpnia

Filozofowie ogłaszali się za filozofów, żeby nikt nie przeszkadzał im w życiu wedle ich nauki. I o nas niech wiedzą, że pragniemy pobożności, żeby nikt nam nie przeszkadzał w życiu pobożnym.

15 sierpnia

Otwarte wyznanie, że chcemy służyć Bogu i że osobnym zobowiązaniem poświęciliśmy się Jego miłości, jest bardzo miłe Boskiemu Majestatowi, który nie chce wcale, by się wstydzono Jego albo Jego Krzyża.

14 sierpnia

Wyznaj głośno, że chcesz być pobożny: nie, że nim jesteś, lecz że pragniesz być.

13 sierpnia

Prawda, że nie każdy ma dar rozmyślania. Ale i to jest niewątpliwe, że prawie każdy dar ten posiadać może, nawet prostaczkowie i ludzie nieokrzesani; byleby tylko mieli dobrych przewodników i dobrą wolę zapracowania na ten szacowny dar. A gdyby ktoś, kto by tego daru w żadnym stopniu nie miał (co jednak, jak sądzę, rzadko może się zdarzyć), rozsądny ojciec duchowny nauczy go łatwo zastępować niedostatek uwagą w czytaniu lub, gdyby nie umiał czytać, w słuchaniu wszystkich uwag podanych w tej książce do rozmyślania.

12 sierpnia

Nie będziemy już sobą, bo nasze serce zmieniło się w Bogu. I świat, który nas dotąd zwodził, zawiedzie się na nas, bo nie spostrzegając naszej przemiany - chyba, że stopniowo - będzie nas jeszcze brał za Ezawów, gdy my już, dzięki Bogu, będziemy Jakubami.

11 sierpnia

Cały świat nie jest wart jednej duszy.

10 sierpnia

Jakiej wielkiej wartości są te postanowienia, o których Bóg odwiecznie myślał i rozmyślał; które nam odwiecznie przygotował! Jak bardzo powinniśmy je kochać i cenić! Czego byśmy nie powinni być raczej gotowi wycierpieć, niż choćby źdźbło z tych postanowień uronić! Nie, nie odstąpię ich nigdy, choćby miał runąć świat.

9 sierpnia

Zwróć uwagę, iż jest rzeczą pewną, że Przenajsłodsze Serce Jezusa widziało z drzewa Krzyża twoje serce i kochało je, a tą miłością zdobywało ci wszelkie dobro, jakie kiedykolwiek będziesz miała, a wśród niego także i twoje dobre postanowienia.

8 sierpnia

Z wadami sprawa jest taka, że kto ma ich mało, temu niewesoło, a kto ma ich wiele, temu bardzo smutno. Całkiem zaś inaczej z cnotami: nawet gdy ktoś ma ich mało, już czuje wesele i to wesele wciąż wzrasta wraz ze wzrastaniem cnoty.

7 sierpnia

Nie wstydź się uczynków pospolitych prowadzących do miłości Boga.

6 sierpnia

Rozważaj przykłady rozmaitych Świętych. Czego oni nie robili, żeby stać się miłośnikami Boga i Jego sługami? Popatrz na tylu męczenników, tak niezwalczonych w swoich postanowieniach, którzy woleli ponieść mękę i śmierć niż od nich odstąpić. Ale szczególnie zwróć uwagę na te święte niewiasty, czystością bielsze nad lilie, miłością nad róże czerwieńsze; jedne z nich w wieku dwunastu, drugie trzynastu, inne piętnastu, dwudziestu lub dwudziestu pięciu lat, tysiączne raczej znosiły męki, a nie odstąpiły swego postanowienia; nie tylko w tym, co dotyczyło wyznania wiary, ale i w tym, co było znakiem pobożności. Jedne rozstały się raczej z życiem niż z dziewictwem. Inne wolały ponieść śmierć niż zaniechać posługiwania chorym, pocieszenia strapionych, grzebania umarłych. O, Boże, jak wielkiej mocy, przy Twojej łasce, dała w tym wszystkim dowód słaba płeć pobożna.

5 sierpnia

Wejrzyjmy na to, jakie uczucia zajmują nasze serce, jakie rządzą nim namiętności, i w czym to biedne serce najwięcej się rozchwiało. Bo stan duszy poznaje się po jej namiętnościach. A jak lutnik strojąc lutnię próbuje wszystkich strun i wedle potrzeby jedne podnosi, a inne obniża, aż wszystkie dostroi, tak my, badając nasze namiętności - które są w naszej duszy jakby strunami - i śledząc w niej wrażenia miłości, pożądania, trwogi, nadziei, smutki i wesela, łatwo dostrzeżemy, czy są one dostrojone do hymny, jaki mamy śpiewać - hymnu chwały Bożej. A jeśli spostrzeżemy, że są nie dostrojone, możemy je za radą spowiednika i z pomocą łaski Bożej dostroić.

4 sierpnia

O duszo! Tyś zdolna objąć Boga! Biada ci, jeślibyś chciała poprzestać na mniej niż Bogu.

3 sierpnia

Jednym z żalów syna marnotrawnego było to, że mogąc żyć rozkosznie u stołu swego ojca, jadał sprośnie u koryta wieprzów.

2 sierpnia

Jak pszczoły nie spoczną nigdzie jak tylko na kwiatach, tak i twoje serce nie można znaleźć ukojenia nigdzie jak tylko w Bogu, a żadne stworzenie nie może go nasycić.

1 sierpnia

Rozważaj zacność i szlachetność twojej duszy. Obdarzona jest wiedzą, przez którą znasz nie tylko ten świat widzialny, ale i niewidzialny: wiesz, że są Aniołowie i że jest Niebo, że jest jeden wszechmocny Bóg, dobry i nieograniczony, że jest wieczność.